Aug 14, 2013

Kurumsal Sosyal İletişim


The Wall Street Journal (WSJ) yayınlanan bir makale, ABD merkezli bir işletmede yapılan araştırmaya göre "işletmelerin en verimli çalışanlarının, iş arkadaşları ile en çok ve en iyi şekilde iletişim içinde olanlar" olduğunu belirtiyor.

Category: Genel
Posted by: uma_bilisim

 

Öyle bir iş yeri hayal edin ki, her çalışanının hareket ve vücut verilerini, üzerlerinde taşıdıkları algılayıcılar ile izleyip kaydediyor. Bu tablo bir çoğumuza George Orwel'in "1984" romanındaki "Big Brother"ı hatırlatıyor değil mi? Ancak bu bir bilimkurgu senaryosu değil Wall Street Journal (WSJ) haberine göre Bank of America şirketi bu yöntem ile topladığı verilerle oldukça ilginç sonuçlara ulaştı.

 

En verimli çalışanlar, iş arkadaşları ile en çok iletişim içinde olanlar !

Özetle sistem mesai boyunca çalışanların tüm hareketlerini kişinin üzerinde taşıdığı algılayıcılar sayesinde kayıt altına alıyor: bir arkadaşınız ile oturup kahve mi içtiniz? Kayda alınıyor. Odanızı terk edip yan bölüme mi geçtiniz? Kayda alınıyor. Ya da saatler boyunca bilgisayarınızın ekranı karşısında hareketsiz mi kaldınız? Kayda alınıyor..

Bu veriler bir merkezde toplanıp veri analiz araçları ile didik didik incelenip değerlendiriliyor. Toplanan veri o kadar detaylı ve büyük ki adına "Big Data" deniliyor. Amaç çalışanların ne yaptığını, kimin çalışıp kimin kaytardığını belirlemek değil. En verimli çalışanın "farkını ortaya koymak".

Sonuç : Bank of America'nın en verimli çalışanları iş arkadaşları ile en çok konuşup tartışan ve uyumlu bir ekip oluşturabilenler.

 

 

 

 

Önceki Sayfa: İş Ortaklarımız
Sonraki Sayfa: İletişim